10 kwietnia 2017 10:39 | Aktualności

Wycieczka do Warszawy

W dniach 1-3 kwietnia br. ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów z klas III i klasy IV pod opieką wychowawczyń: A. Rączki i B. Kukfisz oraz M. Górak i A. Szymczak udała się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Przeważająca większość uczestników odwiedziła stolicę Polski po raz pierwszy.

Już kilka dni przed wyjazdem wszyscy śledziliśmy prognozę pogody, która była optymistyczna. Rzeczywistość przerosła jednak nasze najśmielsze marzenia: trzy dni słonecznej, bezwietrznej pogody, z temperaturą ponad 200C w kwietniu to połowa sukcesu i gwarancja udanej wyprawy. Zaraz po przyjeździe odwiedziliśmy lotnisko Chopina, gdzie z tarasu widokowego z zapartym tchem obserwowaliśmy przyloty i odloty samolotów. Następnie udaliśmy się do Muzeum Wojska Polskiego; tutaj szczególnie usatysfakcjonowani ekspozycją byli chłopcy. Z myślą o nich (ale nie tylko) udaliśmy się na Stadion Narodowy. Jeszcze tego samego dnia czekały na nas atrakcje w Centrum Nauki „Kopernik”. Każdy w ciągu 3 godzin mógł poeksperymentować i zapoznać z cudami techniki.

Równie ciekawy i pełen przygód był drugi dzień wycieczki. Z samego rana udaliśmy się na cmentarz Stare Powązki. Z należytą powagą i w skupieniu słuchaliśmy opowiadań pilota wycieczki o historii tego miejsca i odwiedziliśmy groby znanych Polaków. Mogliśmy też z bliska zobaczyć katakumby oraz kolumbarium. Stamtąd pojechaliśmy do centrum, by po raz pierwszy w życiu odbyć podróż koleją podziemną; metro zrobiło na nas ogromne wrażenie. W samo południe byliśmy świadkami uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po południu zwiedziliśmy Zamek Królewski i obejrzeliśmy film o historii Warszawy. Weszliśmy też na dach Biblioteki Uniwersyteckiej, by podziwiać panoramę miasta z ogrodów dachowych. Ponieważ pogoda zachęcała do spacerów, po obiedzie i lodach udaliśmy się na spacer po mieście. Pomnik Małego Powstańca, Kolumna Zygmunta, kamieniczki na Starym Rynku, pomnik Warszawskiej Syrenki – to tylko niektóre punkty na trasie naszego spaceru.

Ostatniego dnia wycieczki udaliśmy się do gmachu Sejmu RP, by naocznie zobaczyć, gdzie obraduje polski parlament. Z kolei w Łazienkach Królewskich oczarował nas pałac na wodzie i pomnik F. Chopina. W Starej Pomarańczarni uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej i zajęciach najstarszego polskiego teatru. Uwieńczeniem podróży do stolicy był wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd mogliśmy podziwiać panoramę całej Warszawy i okolicy. Po obiedzie w Złotych Tarasach udaliśmy się w drogę powrotną, by późnym wieczorem rzucić się w objęcia stęsknionych rodziców.

Wycieczka do Warszawy to trzy dni naszej wspaniałej przygody z podróżą, historią i teraźniejszością stolicy, ale przede wszystkim niezapomniane wrażenia, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Szczególne podziękowania należą się pani pilot M. Politowicz, opiekunom, rodzicom oraz p. A. Rączka, która była inicjatorką wyjazdu.

Tekst i foto: B. Kukfisz