11 kwietnia 2017 11:12 | Aktualności

Wycieczka do Wrocławia

7 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy IV, V i VI wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska. Nasz dzień we Wrocławiu, rozpoczęliśmy od wizyty w Hydropolis.

To centrum wiedzy na temat wody, w którym w fascynujący sposób pokazane jest jej znaczenie dla człowieka. Wystawa zajmuje cztery tysiące metrów, w dawnych, ponad stuletnich zbiornikach czystej wody. Oryginalna scenografia oraz multimedia (ponad 60 monitorów dotykowych) sprawiają, że w Hydropolis nie można się nudzić, bo angażowane są niemal wszystkie zmysły.

„– Woda była na początku wszelkiego życia, nie tylko na Ziemi. W najdalszych poznanych dotąd zakątkach kosmosu uczeni trafiają na ślady wody. Jej obecność to jeden z pretekstów do podejrzeń, że we wszechświecie nie jesteśmy sami, bo woda daje życie” – twierdzą autorzy wystawy w Hydropolis.

W kolejnych pomieszczeniach prezentowane były następujące tematy: głębie oceanów, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, różne stany wody, historie morskich zdobywców, a nawet motyw wody w religiach. Przez całość prowadził nas ponad półkilometrowy strumień pod przezroczystą taflą podłogi. Uczestnicy wycieczki mogli również wejść do makiety batyskafu „Trieste”, którym w 1960 r. dwójka śmiałków zanurkowała na dno Rowu Mariańskiego na głębokość ponad 10 tysięcy metrów.

Następnie udaliśmy się do Humanitarium, które działa przy Wrocławskim Centrum Badań. Jego celem jest rozbudzenie ciekawości i chęci zrozumienia nauki oraz wzmocnienie szacunku do otaczającego nas świata. Korzystaliśmy z interaktywnych eksponatów i zajęć warsztatowych, zgłębiając tajniki nauk ścisłych. Mogliśmy się przekonać, że nauka nie musi być trudna, a jej poznawanie przez zabawę może stać się fascynującą, empiryczną przygodą. Największe powodzenie miał „krzywy pokój” oraz stanowisko ukazujące powstawanie tęczy.

Niezapomniane wrażenia pozostawiło w nas malowidło pt. Panorama Racławicka, którego pomysłodawcą był znany lwowski malarz Jan Styka. Zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka i siedmiu innych malarzy. Pani historyk sztuki, prowadząca lekcję muzealną, przekazała nam interesujące szczegóły związane z treścią tego arcydzieła.
Zmęczeni ale zachwyceni wrocławskimi atrakcjami, wracaliśmy do domów . Drogę powrotną umilały ciekawe i pouczające opowieści, piosenki i dowcipy pani M. Politowicz, naszej p. pilot.

Tekst i foto : Mariola Przybylska