05 października 2017 12:47 | Aktualności

Jesienny rajd „Śladami lokalnych bohaterów Powstania Styczniowego”

W piękny sobotni poranek 30 września 2017 roku o godzinie 11 grupa około 80 uczniów Szkoły Podstawowej w Mokronosie wraz z dyrektorem i nauczycielami gościła uczestników rajdu rowerowego współfinansowanego przez gminę Koźmin Wlkp. oraz oddział PTTK w Koźminie Wlkp.

Spotkaliśmy się na mecie rajdu - naszym szkolnym boisku. Potem udaliśmy się na uroczysty apel ku czci bohaterów Powstania Styczniowego: Napoleona Szradera i Józefa Chełmickiego. Odbył się on w dwóch etapach: w miejscowym kościele i przed tablicą upamiętniającą powstańców. W krótkim programie artystycznym uczennice klasy VII i V (Marta Grzyb, Magdalena Kwiatkowska, Marita Wojtaszyk i Julka Krzyżanowska) odtworzyły najważniejsze fakty z życia tych niezwykłych ludzi. Wszyscy zgromadzeni zaśpiewali ulubione piosenki wielu Polaków: „Jak długo na Wawelu…” i „Płynie Wisła…” oraz pieśń „Warszawianka”. Następnie złożono wieńce i zapalono znicze przed grobowcem z pamiątkową tablicą. Ksiądz proboszcz podkreślił jak ważne są takie spotkania dla dzieci i młodzieży.

Później na boisku szkolnym delektowaliśmy się smacznymi kiełbaskami. Rajd zakończono grami i zabawami sportowymi.

Możemy być dumni, że uczymy nasze dzieci dbać o groby naszych bohaterów regionalnych z Gościejewa i Skałowa. Daje to nadzieję, iż nie zapomną o swoich korzeniach.

Tekst: M. Przybylska