17 października 2017 09:35 | Aktualności

Klasa V w Muzeum Regionalnym oraz w Bibliotece Miejskiej w Koźminie Wlkp.

11 października 2017 roku uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią wzięli udział w lekcji muzealnej prowadzonej przez dr Michała Pietrowskiego. Najpierw obejrzeliśmy film pt. „Zabytki Koźmina Wlkp.” w sali, która wzbudziła nasz zachwyt swoją architekturą. Znajdowały się w niej kopie najcenniejszych dokumentów dotyczących historii miasta. Zwiedzając poszczególne pomieszczenia muzealne oglądaliśmy zgromadzone eksponaty i słuchaliśmy ciekawych opowieści pana kustosza. Szczególną uwagę zwróciły mundury powstańców wielkopolskich, obrazy przedstawiające kolejne etapy przebudowy koźmińskiego zamku oraz tablica z nazwiskami poszczególnych właścicieli budowli. Niezwykłą atrakcją muzeum stała się rekonstrukcja lochu, w którym poniósł zasłużoną karę słynny Maćko Borkowic, morderca kupców i zdrajca króla Kazimierza Wielkiego. Pod szklaną taflą, na głębokości kilku metrów, można zobaczyć „postać” uwięzionego wojewody. Nasz pobyt w tym ciekawym miejscu zakończyliśmy w różowej komnacie, gdzie znajdują się między innymi portrety dwóch sławnych koźminiaków: Benedykta i Łukasza, profesorów Akademii Krakowskiej.

Następnie udaliśmy się do Biblioteki Miejskiej w Koźminie Wlkp., aby zobaczyć jak funkcjonuje ona w pięknym odnowionym budynku. W czytelni odbyły się zajęcia związane z historią naszego regionu. Uczniowie szukali informacji w tekstach źródłowych oraz rozwiązywali krzyżówki, w których hasła dotyczyły dziejów naszych okolic.

Na koniec każdej z lekcji podziękowaliśmy naszym gospodarzom wręczając przygotowane laurki i kwiaty. Wielu z uczniów już zaplanowało kolejne wizyty w bibliotece, aby skorzystać z wypożyczalni i czytelni.

Tekst i zdjęcia: M. Przybylska