31 października 2017 09:29 | Aktualności

Dyniowe święto we Wrotkowie

Złota polska jesień dostarcza wielu inspiracji. Dla przedszkolaków z Wrotkowa jedną z nich okazała się DYNIA, niewątpliwa królowa warzyw, której święto obchodziliśmy
27 października. Chcieliśmy udowodnić, że Święto Dyni może być naszym, polskim świętem i nie tylko Halloween musi kojarzy
się z dynią. Dzieci przyszły w tym dniu ubrane w kolory jesienno-dyniowe z przewagą pomarańczowego i zielonego, a na naszej dyniowej wystawce od rana pojawiały się lampiony i różne stworkowate dyniaczki-cudaczki, które dzieci wykonywały z pomocą swoich rodziców. Było na co popatrzeć – wiele różnych stworów i postaci stworzonych na bazie dyni nie tylko zachwycały efektem końcowym, ale również i pomysłowością!

W ciągu dnia maluchy odkrywały i poznawały na różne sposoby warzywa z rodziny dyniowatych, ich budowę, różnorodność wyglądu, walory i wartości odżywcze oraz pyszne dania z dyni. Odbyły się różne dyniowe zabawy połączone z tańcem przy muzyce. Nie obyło się również bez zawodów sportowych, w których główną rolę odgrywała „nasza królowa”, wśród zadań dla dzieci znalazły się dyniowe kręgle, toczenie dyni, przysiady z dynią, przeskoki przez dynie różnych rozmiarów i wiele innych. Na zakończenie zajęć było malowanie dyni bez użycia pędzli, pędzle zastąpiły palce naszych przedszkolaków. Wszyscy wykonali również wesołe „Dyniaki”.

Podsumowując, można by napisać, że Dyniowe Święto pozostanie na długo w naszej pamięci, ale podejrzewam, że życie naszych pociech poznających świat jest tak obfitujące w atrakcje, że już za kilka dni wszystkie te wrażenia zastąpią inne równie ciekawe wydarzenia.

Tekst i foto : A. Musielińska